اشک شماره داوطلب داوطلبان آزمون سراسری

اشک: شماره داوطلب داوطلبان آزمون سراسری سوالات عمومی گروه آزمایشی اخبار کنکور و دانشگاه

گت بلاگز اخبار بین الملل شاهدی زنده بر جنایت‌های بی‌شمار داعش , سردخانه موصل

سردخانه پزشکی قانونی شهر موصل در شمال عراق یکی از عالی ترین شاهدان جنایات داعش هست؛ مکانی که این گروه تروریستی روند اداری و بوروکراسی مربوط به قربانیان جنایت‌ها

شاهدی زنده بر جنایت‌های بی‌شمار داعش , سردخانه موصل

سردخانه موصل؛ شاهدی زنده بر جنایت های بی شمار داعش

عبارات مهم : اعدام

سردخانه پزشکی قانونی شهر موصل در شمال عراق یکی از عالی ترین شاهدان جنایات داعش هست؛ مکانی که این گروه تروریستی روند اداری و بوروکراسی مربوط به قربانیان جنایت هایش را ثبت می کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سردخانه شهر موصل جایی بوده که فرایند پیگیری به قربانیان ماشین قصابی گروه تروریستی داعش طی سه سال حکمرانی اش بر بخش هایی از عراق و سوریه، به اجرا درآمده است.

در این سردخانه پزشکان و کارمندان هر روز شاهد بدترین فجایعی بودند که این شبه نظامیان توانستند در قبال انسان ها اعمال کنند و معمولا خودشان نیز می ترسیدند که نفرات بعدی باشند.

با این حال کارمندان و پزشکان این سردخانه در موارد متعددی با کارهای کوچک و بزرگ تلاش کردند تا به شکل پنهانی از داعشی هایی که آنها را به خدمت خود درآورده بودند نافرمانی کرده و به عالی ترین شکلی که می توانستند احترام اجساد را رعایت کنند.

آنها می گویند که بعضی روزها بالغ بر 100 جسد به این مکان آورده می شد. این اجساد مشمول بر کسانی بودند که در بمباران ها یا درگیری های میان شبه نظامیان و حملات نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا یا عراق تکه تکه شده است بودند و یا قربانی مجازات های مضحکی بودند که داعش به بهانه ارتکاب جرم یا گناه علیه آنها اعمال کرده بود. اسنادی که در این سردخانه موجود است شرح هولناکی را دربردارد.

در یکی از فایل های اکسل که در کامپیوتر این سردخانه موجود بوده مشخص شده است که در فاصله ژوئن 2014 تا ژانویه 2017 یعنی مدت زمانی که زیاد دوره حکمرانی داعش را مشمول بر می شود جسد بیش از 1200 نفری که به سرشان گلوله شلیک شده است بود به آنجا انتقال یافته شده است که این احتمالا حاکی از اعدام های داعش است و به طور میانگین داعش هر هفته 11 نفر را به این روش اعدام کرده است.

از طرفی این اسناد نشان می دهد که در میان قربانیان این اعدام 16 پسربچه و 6 دختربچه زیر 14 سال نیز وجود داشتند. علاوه بر آنها اسناد این سردخانه نشان می دهد که 12 زن نیز سنگسار شدند و همچنین 95 جسد سر بریده شده است و 50 پسر و مردی که از طریق پرتاب از ارتفاع در این مدت جان خود را از دست داده اند نیز به چشم می خورد که احتمالا آنها نیز قربانی مجازات های داعش شده است بودند.

در عین حال داعش در وقت حضورش در موصل هرگونه بازگرداندن اجساد به خانواده هایشان را نیز ممنوع کرد و به جایش آنها را در گورهای دسته جمعی دفن می کرد.

با این حال مقامات گفته اند که این اسناد کامل نیستند و هزاران تن دیگر نیز مستقیما بدون هیچگونه فرایند اداری در سردخانه به داخل گورهای دسته جمعی انداخته شدند. با این حال بعضی از کارمندان این سردخانه تلاش کردند که در وقت وقوع این وحشی گری های بی وقفه در حد توانشان کارها انسانی انجام دهند.

رائد جاسم، به عنوان دستیار ارشد پزشکی در این سردخانه با بیان خاطره ای می گوید که یکبار جسد یک زن را با گذاشتن در داخل صندوق عقب خودرویش و ترتیب دادن قرار ملاقاتی با همسر آن زن در یک پارکینگ، به او تحویل داده است.

جاسم می گوید که او و تعداد دیگری از کارمندان این محل تلاش می کردند هر وقت که می توانستند به شکل مخفیانه اجساد را از سردخانه خارج کنند تا آنها را به خانواده هایشان تحویل داده و نگذارند که داخل گورهای دسته جمعی بیندازند. آنها باید این کار را کاملا مخفیانه انجام می دادند و به همین منظور برق محل را قطع می کردند تا دوربین های امنیتی از کار بیفتند.

در موردی که او تعریف کرد همسر این مرد ظاهرا به اتهام جاسوسی اعدام شده است بود.

جاسم که 48 سال دارد تعریف می کند که چطور یکبار شبه نظامیان داعش دو اسیر را در برابر کارمندان این سردخانه کشتند. آنها یک نفر از دو اسیر را سر بریده و به دیگری نیز شلیک کردند.

خود جاسم نیز می گوید که یکبار به خاطر سیگار کشیدن از آنجا که از نظر داعش جرم بوده 30 ضربه شلاق ماشین یکبار نیز به خاطر سرپیچی از جعل گواهی فوت جهت یک شبه نظامی شدیدا مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

او می گوید که در سال 2005 بعد از آنکه دریافت در یک سمت دولتی در سردخانه استخدام شده است بسیار خوشحال بود چون حقوق آنجا چند برابر زیاد از کاری بود که در یک بیمارستان دولتی انجام می داد.

او فارغ التحصیل یک موسسه آموزش پزشکی است و مدرک یک دوره دو ساله را بعد از دبیرستان به دست آورد و بعد از آن به عنوان پرستار ارتش مشغول به کار شد.

با این حال می گوید که این لذت از بین رفته و وحشت همواره با او است و هر شب مجبور است جهت خوابیدن چند قرص آرام بخش بخورد.

او می گوید من هنوز هم انتظار دارم که آنها در هر لحظه بیایند و ما را سر ببرند و بکشند.

سامح العزاوی نیز که یک دستیار 35 ساله دکتر در این محل بوده تعریف می کند که در وقت اشغال موصل از سوی داعش تلاش می کرد از طریق بخیه کردن سر اجسادی که به دست داعش سر بریده شده است بودند به خانواده های آنها کمک کند.

از آنجا که شبه نظامیان داعش این کار را به شدت ممنوع کرده بودند العزاوی تلاش می کرد که شب ها به شکل مخفیانه و با سرعت هرچه تمام تر این کار را انجام دهد.

او می گوید که یکبار به رکورد بخیه زدن یک سر به یک جسد در عرض چهار دقیقه دست پیدا کرد.

با این حال یک روز یکی از شبه نظامیان داعش توانست یکی از اجسادی که سرش به آن بخیه شده است بود را کشف کند و ترساندن کرد که سر هرکسی که این کار را کرده می برد و به این ترتیب او دست از این کار برداشت.

العزاوی پدر سه فرزند است که در سال 2008 از دانشگاه پزشکی موصل فارغ التحصیل شد و چند سال در یک بیمارستان مشغول به کار بود تا اینکه در سال 2012 در سردخانه استخدام شد.

او می گوید که کار کردن در دوره اشغال موصل به او شدیدا لطمه وارد کرده است.

او می گوید یک روز مشاهده کرد که جسد یکی از پسرعموهایش در میان اجسادی که به سردخانه آوردند بوده و فهمید که داعش او را به خاطر دادن اطلاعات به دولت عراق با شلیک گلوله به سرش کشته است.

او یکبار تلاش کرد تا با قاچاقچی ها از آن محل فرار کند و در یک کامیون زیر جعبه های چیپس پنهان شد ولی گرفتار شده است و از او تعهد گرفته شد که اگر یکبار دیگر فرار کند اعدام خواهد شد.

او می گوید که از آن به بعد وحشت هیچگاه من را رها نکرد و هر چیزی که آنها از من می درخواست کردند بدون هیچ گله و شکایتی انجام می دادم.

در عین حال مظار العمری، دکتر معاینه در این سردخانه می گوید که به هنگامی که اجساد قربانی های داعش به این محل می آمدند و تروریست ها وحشت و وحشت را در میان کارمندان سردخانه می پراکندند تنها مجبور بوده که تماشا کند و حرفی نزند.

او گفت: حرفه ما به عنوان دکتر در خدمت انسانیت و احترام به زندگی انسانی است ولی آنها دقیقا برعکس آن را انجام دادند.

این دکتر 43 ساله که جراح است در میان کارمندانش به آرام بودن مشهور است.

او تا پیش از آمدن داعش لباس های رسمی پزشکی می پوشید ولی در هنگام حکمرانی داعش مجبور شد لباسی را که از نظر این تروریست ها مربوط به وقت صدر اسلام بود به تن کند و ریش بلند بگذارد. وظیفه او امضای حکم علت فوت قربانیان جنایت های داعش بوده است.

او می گوید که با این حال یکبار تلاش کرد انتقامش را از داعش بگیرد و به همین منظور به شکلی مخفیانه به دولت بغداد اطلاع داد که چند فرمانده ارشد تروریست ها در حملات هوایی کشته شدند.

این دکتر می گوید که هیچگاه جهت کشته ها گریه نکرد.

وی گفت: در آن وقت اصلا نمی شد هیچ حرفی زد و شما باید هرآنچه می دیدید را در درون خود می ریختید اگر قرار بود که گریه کنم آن وقت باید هر روز و جهت تک تک جسدها گریه می کردم.

شاهدی زنده بر جنایت‌های بی‌شمار داعش , سردخانه موصل

واژه های کلیدی: اعدام | پزشکی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs